برنامه‌های اجرایی یکی از مهم‌ترین نکته قانون به شمار می‌رود که قریب به 70 الی 80 درصد آیین نامه‌های اجرایی قانون از ناحیه بنیاد مرکز و حوزه‌های مرتبط به بیش از 76 ماده موجود مصوب و ابلاغ شده است .


مهدی فعال مسکین مدیر کل بنیادشهید و امور ایثارگران در گفت و گو با سرویس فرهنگی باریش نیوز در رابطه با قانون خدمات جامع ایثارگران گفت: قانون خدمات رسانی به ایثارگران مصوبه با قانون پنجم توسعه بوده که برنامه ششم نیز به عنوان یک قانون دائمی توسط مجلس پیش‌بینی شده و گاها شاهد ارتقاء شرایط برخی از قوانین بوده‌ایم به گونه‌ای که با برنامه‌های پیش‌بینی شده خدمات موجود برای ایثارگران را توسعه و بیش از پیش برای آن‌ها داده است.

وی درباره مهم‌ترین نکته قانون مذکور ابراز کرد: برنامه‌های اجرایی یکی از مهم‌ترین نکته قانون به شمار می‌رود که قریب به 70 الی 80 درصد آیین نامه‌های اجرایی قانون از ناحیه بنیاد مرکز و حوزه‌های مرتبط به بیش از 76 ماده موجود مصوب و ابلاغ شده است و برخی نیاز به آیین نامه اجرایی و پیش بینی مالی داشتند که نزدیک به 80 درصد این عوامل به دستگاه‌های مختلف ابلاغ شده است.

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص سایر برنامه‌های موجود ادامه داد: رسیدگی‌ فرهنگی و حوزه‌های اقتصادی در اولویت پیش‌بینی‌ها قرارگرفته از جمله حوزه اشتغال، کاریابی و کارآفرینی و سهمیه‌های موجود در این حوزه و نهایتا بخش شرکتی، نیروهای حجمی و قردادی بنا شده تا سهمیه 25 درصد ایثارگران نیز در آن‌جا رعایت شود، بنیاد استان نیز پیگیر مناسب محقق شدن قوانین در حوزه‌ها و دستگاه‌های مختلف می‌باشد.

فعال مسکین درباره مشکلات موجود افزود: بنیاد شهید مطابق با قوانین پیش بینی شده پیگیر است که حتی نیروهای حجمی شرکت را با دستگاه‌های مختلف و دارای بیشترین نیروها در تحقق مفاد قانونی ابلاغیه اقدامات اساسی انجام دهد تا این قوانین در حوزه ایثارگران به نحو احسنت انجام گردد و تا به امروز مشکل خاصی در این امر وجود نداشته است.

وی در پایان اظهار داشت: درحال حاضر بنیادشهید حوزه ایثارگران خانواده شهدا اعم از فرزند شهید، والدین، همسر، برادر و خواهران شهدا، جانبازان و آزادگان سرافراز شامل این اوامر می‌شوند ولی مقوله رزمندگان جدا می‌باشد که خود میدان‌های مربوطه به این وضعیت برای اعمال مفاد قانونی ورود می‌کند.