صراحتا اعلام می کنیم که به هیچ طرح انتقال آب حوضه ارس  به دریاچه ارومیه وجود ندارد ولی متاسفانه آذربایجان شرقی می خواهد با اجرای آن طرح این آب را برای شرب و استفاده صنعتی به نام دریاچه ارومیه استفاده کند اما ستاد احیا دریاچه ارومیه هیچ قصدی برای انجام این کار ندارد.


فرهاد سرخوش مدیر دفتر استانی ستاد احیاء دریاچه ارومیه در گفت و گو با سرویس اجتماعی باریش نیوز؛ در خصوص شایعات و اخبار منتشر شده مبنی بر اجرای طرح انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه اظهار داشت: تمامی نمایندگان اردبیل و مغان در مجلس شورای اسلامی با اجرای این طرح مخالف می باشند و به آن اعتراض کرده اند.

وی ادامه داد: صراحتا اعلام می کنیم که به هیچ طرح انتقال آب حوضه ارس  به دریاچه ارومیه وجود ندارد ولی متاسفانه آذربایجان شرقی می خواهد با اجرای آن طرح این آب را برای شرب و استفاده صنعتی به نام دریاچه ارومیه استفاده کند اما ستاد احیا دریاچه ارومیه هیچ قصدی برای انجام این کار ندارد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیاء دریاچه ارومیه تصریح کرد: با توجه به حقابه ای که وجود دارد این انتقال توجیه اقتصادی نداشته و تاثیری بر دریاچه ارومیه نخواهد داشت؛ تنها طرحی که در آن بحث انتقال آب از حوضه به حوضه مطرح می باشد انتقال آب کانی سیب به دریاچه ارومیه است.

سرخوش در رابطه با اینکه اجرای عملیات این پروژه امکان پذیر است یا خیر؟ اظهار داشت:  کشور ایران سالانه 100 میلیون متر مکعب آب از حوضه ارس حقابه دارد، این میزان حقابه برای دریاچه ارومیه تاثیری نخواهد داشت و به هیچ وجه توجیه اقتصادی ندارد و از سویی نیز به طور مداوم بحث انتقال آب حوضه ارس به دریاچه ارومیه را به میان می آورند که به هیچ وجه واقعیت ندارد.

وی در رابطه با شرکتی که ادعای اشتغال زایی در حوضه دریاچه ارومیه را دارد خاطر نشان کرد: هیچ شرکتی در رابطه اعلام آمادگی نکرده است ولی به محض اینکه شرکتی اعلام آمادگی کند طرح آن به دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسان خارجی ارائه خواهد شد تا با تایید آن ها این طرح اجراء شود.